Oralna higijena: Kako ispravno prati zube? ‒ Blog Poliklinika Niveus

Kako ispravno prati zube?

Lijep osmijeh lice čini ljepšim i privlačnijim. Znate li što je prvi korak prema lijepom i zdravom osmijehu? Oralna higijena. Iako zube peremo cijeli život, tu naizgled jednostavnu radnju većina ljudi ne izvodi ispravno. Nije riječ samo o lošoj tehnici četkanja. Mnogi ne četkaju zube dovoljno dugo, peru ih prerijetko ili pak u pogrešno vrijeme.

Evo nekoliko savjeta kako pranje zuba dovesti do savršenstva, a odlaske zubaru svesti na kontrolne preglede.

Zašto je važno prati zube?

Oralna higijena smanjuje razinu bakterija u našim ustima i pomaže u prevenciji brojnih zdravstvenih stanja povezanih sa zubima, poput zadaha, zubnog kamenca, karijesa ili gingivitisa. Zanimljivo je da ispravna njega zubi smanjuje i mogućnost razvoja kroničnih bolesti kao što su:

  • dijabetes tipa 2
  • kardiovaskularna oboljenja.

Dakle, više je razloga da našoj osnovnoj jutarnjoj i večernjoj rutini ipak posvetimo više pažnje i vremena.

Koliko dugo i kako često treba prati zube?

Stomatolozi i zdravstvene organizacije slažu se da bi zube trebalo prati barem dvije minute ujutro i navečer. Znate li da više od dva puta dnevno, osobito uz loše i grubo četkanje, može biti kontraproduktivno i dovesti do abrazija ili oštećenja zuba? Pravila dvije minute pranja ipak se treba pridržavati. Mnogi loše procijene vrijeme pa umjesto 2 minute cijeli postupak traje tek 30-ak sekundi, što nije dovoljno za uklanjanje zubnog plaka i čišćenje cijele usne šupljine. No u današnje je vrijeme uz pametne telefone i satove, razne aplikacije i električne četkice s 'tajmerom' lako doskočiti tom problemu.

Oralna higijena ‒ prije ili nakon doručka?

Na pitanje koje se često postavlja ‒ treba li prati zube prije ili nakon doručka ‒ odgovor glasi: ovisi o obroku.

Ako smo konzumirali nešto kiselo, poput agruma, rajčice ili kave, trebalo bi pričekati oko sat vremena i tada oprati zube. Razlog je osjetljivost zubne cakline koja se javlja nakon dodira s kiselinama.

U svim drugim slučajevima zubi se peru odmah nakon jela da se spriječi stvaranje bakterija.

Pravilno četkanje

Važno je ispravno četkati zube. Potez četkicom lijevo-desno najčešći je, ali pogrešan način četkanja. Cilj je zahvatiti cijelu površinu zuba i svih njegovih strana. Tako gornje zube treba četkati potezima odozgo prema dolje, a donje zube odozdo prema gore. Na taj se način zahvaća i zubno meso, gdje se stvara i zadržava najviše bakterija.

Najbolje je krenuti od gornjeg kutnjaka, držeći četkicu pod kutom od 45 stupnjeva prema desnima: nježno četkajući i krećući se prema dolje, preko prednjih zuba, prema kutnjacima druge strane čeljusti. Na isti način potrebno je očistiti i unutarnju stranu zuba.

Pranje donjih zubi također kreće s vanjske strane, od kutnjaka s jedne strane prema kutnjacima s druge strane čeljusti. Četkicu treba držati na oko 45 stupnjeva prema desnima pazeći da vlakna zahvaćaju i zube i desni. Na kraju se preporučuje laganim potezima naprijed-nazad četkati vanjsku, unutarnju i zagriznu površinu svakog zuba.

Dodatna pomagala

Čini se kao puno posla, a nismo još ni spomenuli zubni konac, interdentalnu četkicu niti vodicu za ispiranje usta. Sve su to dodatna pomagala koja osiguravaju da zube i usnu šupljinu operemo kako treba.

Zubni konac zahvaća mjesta između zuba gdje se i nakon detaljnog četkanja mogu naći ostaci hrane.

Umjesto njega, za one s manje strpljenja i nemirne ruke, pomaže i interdentalna četkica.

Vodica za ispiranje usta ne može nikako zamijeniti pranje zuba, ali osigurava dodatnu svježinu, a uz temeljito četkanje učinkovitije uklanja zubni plak.

Oralna higijena za vaš zdrav i lijep osmijeh

Sada, kada su sve smjernice tu, pripazite da svako sljedeće pranje zuba bude temeljito i dovoljno dugo da očistite svaki zub, ali ne predugo i pregrubo da ne oštetite caklinu. Svakako operite zube dva puta dnevno. Iako se čini kao zahtjevan pothvat, s vremenom i praksom ovo detaljno pranje postaje jednostavan dio jutarnje i večernje rutine. Vaši će vas zubi nagraditi lijepim osmijehom.

Za skidanje zubnog kamenca, koji ne možete odstraniti kod kuće, rezervirajte termin jednom ili dvaput godišnje u Poliklinici Niveus.

Keramičke krunice