Oralna kirurgija je grana dentalne medicine koja se bavi svim vrstama kirurških zahvata u usnoj šupljini.
Umnjaci su zadnji zubi koji niču u čeljustima. Kod većine ljudi njihov rast ne uzrokuje veće probleme osim privremenih bolova tijekom izbijanja. Međutim, komplikacije se javljaju kada umnjaci:
Vađenje umnjaka nije složen zahvat i obično se rutinski izvodi pod lokalnom anestezijom. Nakon zahvata može doći do oticanja okolnog tkiva, što je normalna pojava koju je moguće ublažiti primjenom hladnih obloga.
Apikotomija je kirurški zahvat koji se izvodi s ciljem očuvanja prirodnog zuba i sprječavanja njegova vađenja.
Ovaj zahvat izvodi se kod pacijenata koji nisu postigli izlječenje upalnog ili cističnog procesa korijenskog kanala putem endodontskog liječenja.
Prije samog zahvata, potrebno je izliječiti zub. Zahvat se izvodi pod lokalnom anestezijom i potpuno je bezbolan. Obuhvaća minimalno rezanje i podizanje zubnog mesa kako bi se omogućio pristup korijenskom vrhu zuba gdje se nalazi patološki proces.
Koristeći posebno svrdlo, uklanja se dio korijena zuba zajedno s upalnim tkivom, a zatim se koristi biokompatibilni materijal za zatvaranje korijenskog kanala.
Terapija završava šivanjem zubnog mesa i zacjeljivanjem. Oporavak obično traje nekoliko dana, tijekom kojih se preporučuje izbjegavanje pretjeranog žvakanja i održavanje oralne higijene prema uputama doktora dentalne medicine.
Regeneracija kosti postupak je koji se provodi kada nedostaje dovoljno koštane mase na mjestu gdje se planira ugradnja implantata.
Kada zub nedostaje, koštani greben postupno gubi volumen i visinu. Kako bi se osigurala stabilnost implantata, potrebno je da koštani greben bude dovoljno visok i širok.
U slučaju nedostatka koštane mase primjenjuju se tehnike povećanja kosti kako bi se omogućila uspješna ugradnja implantata. Postupak može uključivati presađivanje vlastite kosti ili upotrebu umjetnih koštanih nadomjestaka.
Nakon presađivanja vlastite kosti ili nadogradnje sintetičkim materijalima, potrebno je između 4 do 9 mjeseci za potpuno zacjeljivanje i integraciju s okolnim dijelovima kosti.
U suradnji s pacijentom odabire se najprikladnija metoda regeneracije kosti, uzimajući u obzir veličinu i lokaciju područja na kojem će se obaviti ugradnja implantata.
Regeneracija kosti omogućuje stvaranje adekvatne koštane mase koja će podržavati implantat te pružiti dugotrajno i stabilno rješenje za nadomjestak izgubljenog zuba.
Podizanje sinusa, poznato i kao sinus lift je postupak koji se provodi kako bi se stvorio dovoljan volumen kosti za uspješnu ugradnju implantata u gornjoj čeljusti.
Gubitkom zuba volumen kosti smanjuje se, a za uspješnu ugradnju implantata potrebno je dovoljno koštane mase. Kod podizanja sinusa, dodaje se kost u sinusnu šupljinu u gornjoj čeljusti.
Koriste se umjetni materijali ili vlastita kost pacijenta.
U nekim slučajevima, podizanje sinusa može se obaviti istovremeno s ugradnjom implantata. Ako nedostaje mnogo kosti, potrebno je pričekati 6 do 8 mjeseci kako bi se postigao adekvatan volumen kosti prije ugradnje implantata.
Podizanje sinusa rutinska je operacija koja se izvodi pod lokalnom anestezijom. Već 2 do 3 dana nakon zahvata pacijent se može vratiti svojim redovnim aktivnostima.
Podizanje sinusa omogućuje uspješnu ugradnju implantata u gornjoj čeljusti, pružajući pacijentima trajno rješenje za nadomjestak izgubljenih zuba i obnovu funkcije žvakanja. Doktor dentalne medicine procijenit će vaš slučaj i preporučiti najprikladniji postupak podizanja sinusa za postizanje optimalnih rezultata.
Naručite se na pregled. Naši stručnjaci stoje vam na usluzi.